Vishay Semiconductor/Diodes Division SMB8J17CHE3/52
SMB8J17CHE3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMB8J17CHE3/52
Brief Description
TVS DIODE 17VWM 30.5VC SMB
Datasheet Download
SMB8J17CHE3/52.pdf
Availability of SMB8J17CHE3/52
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMB8J17CHE3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMB8J17CHE3/52
Internal Part NumberEIS-SMB8J17CHE3/52
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
Voltage - Breakdown (Min)18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp30.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)26.2A
Power - Peak Pulse800W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMB8J17CHE3/52
Related LinksSMB8J17, SMB8J17CHE3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMB8J17CHE3/52 Details Description
Related parts for SMB8J17CHE3/52
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CAP CER 82PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 38A 0.32 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 85.5VWM 137VC SMA datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC 45 BLK 7POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 98MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CABLE TIE 50 LB 7.95" YELLOW datasheet.pdf
MICRO 9C P 12" YEL JACKS NI datasheet.pdf