Vishay Semiconductor/Diodes Division SMB8J18CA-E3/52
SMB8J18CA-E3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMB8J18CA-E3/52
Brief Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMB
Datasheet Download
SMB8J18CA-E3/52.pdf
Availability of SMB8J18CA-E3/52
QUANTITY
SMB8J18CA-E3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMB8J18CA-E3/52
Internal Part NumberEIS-SMB8J18CA-E3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
Voltage - Breakdown (Min)20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)27.4A
Power - Peak Pulse800W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMB8J18CA-E3/52
Related LinksSMB8J18, SMB8J18CA-E3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMB8J18CA-E3/52 Details Description
Related parts for SMB8J18CA-E3/52
DC/DC CONVERTER 1.8V 11W datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16DIP datasheet.pdf
MODULE XFRMR QUAD ETHR LAN40SOIC datasheet.pdf
RES 37K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE USB-SERIAL CONVERSION datasheet.pdf
CONN SOCKET 240POS VERT FBDIMM datasheet.pdf
IC OSC XTAL 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 48POS 0.100 T/H datasheet.pdf