Vishay Semiconductor/Diodes Division SMB8J22CHE3/52
SMB8J22CHE3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMB8J22CHE3/52
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 22VWM 39.4VC SMB
Datasheet Download
SMB8J22CHE3/52.pdf
Availability of SMB8J22CHE3/52
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMB8J22CHE3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMB8J22CHE3/52
Internal Part NumberEIS-SMB8J22CHE3/52
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)22V
Voltage - Breakdown (Min)24.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp39.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)20.3A
Power - Peak Pulse800W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMB8J22CHE3/52
Related LinksSMB8J22, SMB8J22CHE3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMB8J22CHE3/52 Details Description
Related parts for SMB8J22CHE3/52
TRIMMER 1K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
THYRISTOR PHASE 2200V I4-PAC datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
IC TUNER ANALOG/DGTL 40TQFN datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RES 200K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
BTS FT 5 ASY datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915 datasheet.pdf