Vishay Semiconductor/Diodes Division SMB8J26C-E3/5B
SMB8J26C-E3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMB8J26C-E3/5B
Brief Description
TVS DIODE 26VWM 46.6VC SMB
Datasheet Download
SMB8J26C-E3/5B.pdf
Availability of SMB8J26C-E3/5B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMB8J26C-E3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMB8J26C-E3/5B
Internal Part NumberEIS-SMB8J26C-E3/5B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
Voltage - Breakdown (Min)28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp46.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)17.2A
Power - Peak Pulse800W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMB8J26C-E3/5B
Related LinksSMB8J26, SMB8J26C-E3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMB8J26C-E3/5B Details Description
Related parts for SMB8J26C-E3/5B
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC DC TERMINATION 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
ELOSTD M5300Y50 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CBL RIBN 10COND 0.050 BLK 328.1' datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
SS TIMR ON DLY, 3S, 220VAC/DC datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf