Vishay Semiconductor/Diodes Division SMB8J30CAHE3/5B
SMB8J30CAHE3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMB8J30CAHE3/5B
Brief Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMB
Datasheet Download
SMB8J30CAHE3/5B.pdf
Availability of SMB8J30CAHE3/5B
QUANTITY
SMB8J30CAHE3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMB8J30CAHE3/5B
Internal Part NumberEIS-SMB8J30CAHE3/5B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)30V
Voltage - Breakdown (Min)33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp48.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)16.5A
Power - Peak Pulse800W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMB8J30CAHE3/5B
Related LinksSMB8J30, SMB8J30CAHE3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMB8J30CAHE3/5B Details Description
Related parts for SMB8J30CAHE3/5B
PHOTOTRANSISTOR NPN 870NM W/FLTR datasheet.pdf
RELAY REED DPST 1A 5V datasheet.pdf
CAP TANT POLY 330UF 4V 2312 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 150PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20A 50V TO220AB datasheet.pdf
SWITCH LIMIT HAZARDOUS LOCATION datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 41 CKTS LGT 152 datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2540 19MM WHT datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 3.6V 8.5MM SMD datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf