Vishay Semiconductor/Diodes Division SMB8J33C-E3/5B
SMB8J33C-E3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMB8J33C-E3/5B
Brief Description
TVS DIODE 33VWM 59VC SMB
Datasheet Download
SMB8J33C-E3/5B.pdf
Availability of SMB8J33C-E3/5B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMB8J33C-E3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMB8J33C-E3/5B
Internal Part NumberEIS-SMB8J33C-E3/5B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp59V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)13.6A
Power - Peak Pulse800W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMB8J33C-E3/5B
Related LinksSMB8J33, SMB8J33C-E3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMB8J33C-E3/5B Details Description
Related parts for SMB8J33C-E3/5B
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC VCXO PLL WIRELESS 64TQFP datasheet.pdf
INPUT MODULE AC 6MA 24VDC datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 25V 10% 2812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 715K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
MICRO 15 SKT 18" RBW FLOAT datasheet.pdf