Vishay Semiconductor/Diodes Division SMB8J33CA-M3/52
SMB8J33CA-M3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMB8J33CA-M3/52
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO-214AA
Datasheet Download
SMB8J33CA-M3/52.pdf
Availability of SMB8J33CA-M3/52
QUANTITY
SMB8J33CA-M3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMB8J33CA-M3/52
Internal Part NumberEIS-SMB8J33CA-M3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)15A
Power - Peak Pulse800W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMB8J33CA-M3/52
Related LinksSMB8J33, SMB8J33CA-M3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMB8J33CA-M3/52 Details Description
Related parts for SMB8J33CA-M3/52
IC XDCP 32-TAP 12.5K 3WIRE 8MSOP datasheet.pdf
IC DSP 24BIT 196-MAPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 150 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
26W74 W/50 14-4SO 27W74 datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG ISO 14HTSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf