Vishay Semiconductor/Diodes Division SMB8J33CAHE3/52
SMB8J33CAHE3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMB8J33CAHE3/52
Brief Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMB
Datasheet Download
SMB8J33CAHE3/52.pdf
Availability of SMB8J33CAHE3/52
QUANTITY
SMB8J33CAHE3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMB8J33CAHE3/52
Internal Part NumberEIS-SMB8J33CAHE3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)15A
Power - Peak Pulse800W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMB8J33CAHE3/52
Related LinksSMB8J33, SMB8J33CAHE3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMB8J33CAHE3/52 Details Description
Related parts for SMB8J33CAHE3/52
CONN HEADER 10POS R/A GOLD T/H datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
IC RESET MPU W/ADJ RESET SOT23-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CAP CER 16PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
GRIPPACK PVC POUCH datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE SKT RA datasheet.pdf