Vishay Semiconductor/Diodes Division SMB8J33CAHE3/52
SMB8J33CAHE3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMB8J33CAHE3/52
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMB
Datasheet Download
SMB8J33CAHE3/52.pdf
Availability of SMB8J33CAHE3/52
QUANTITY
SMB8J33CAHE3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMB8J33CAHE3/52
Internal Part NumberEIS-SMB8J33CAHE3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)15A
Power - Peak Pulse800W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMB8J33CAHE3/52
Related LinksSMB8J33, SMB8J33CAHE3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMB8J33CAHE3/52 Details Description
Related parts for SMB8J33CAHE3/52
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
21P MTA156 CONN ASSY 24AWG LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RND SPACER 0.085" NYLON 16.26MM datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 3.2A 37.2 MOHM datasheet.pdf