Vishay Semiconductor/Diodes Division SMB8J8.5C-E3/52
SMB8J8.5C-E3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMB8J8.5C-E3/52
Brief Description
TVS DIODE 8.5VWM 15.9VC SMB
Datasheet Download
SMB8J8.5C-E3/52.pdf
Availability of SMB8J8.5C-E3/52
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMB8J8.5C-E3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMB8J8.5C-E3/52
Internal Part NumberEIS-SMB8J8.5C-E3/52
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.5V
Voltage - Breakdown (Min)9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp15.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)50.3A
Power - Peak Pulse800W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMB8J8.5C-E3/52
Related LinksSMB8J8., SMB8J8.5C-E3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMB8J8.5C-E3/52 Details Description
Related parts for SMB8J8.5C-E3/52
BATTERY PACK NICAD 12.0V 4000MAH datasheet.pdf
CONN HDR PIN 16 POS METRIMATE AU datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 800MA 500VAC 400VDC datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
OSC XO 14.31818MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DIL VERTICAL PC TAIL PIN HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf