Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBG100A-E3/5B
SMBG100A-E3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMBG100A-E3/5B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 100VWM 162VC SMB
Datasheet Download
SMBG100A-E3/5B.pdf
Availability of SMBG100A-E3/5B
QUANTITY
SMBG100A-E3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG100A-E3/5B
Internal Part NumberEIS-SMBG100A-E3/5B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)100V
Voltage - Breakdown (Min)111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.7A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AA, SMB Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AA (SMBG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG100A-E3/5B
Related LinksSMBG100, SMBG100A-E3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBG100A-E3/5B Details Description
Related parts for SMBG100A-E3/5B
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT PIN datasheet.pdf
RES 324 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf