Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBG12A-E3/52
SMBG12A-E3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBG12A-E3/52
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMB
Datasheet Download
SMBG12A-E3/52.pdf
Availability of SMBG12A-E3/52
QUANTITY
SMBG12A-E3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG12A-E3/52
Internal Part NumberEIS-SMBG12A-E3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)30.2A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG12A-E3/52
Related LinksSMBG12, SMBG12A-E3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBG12A-E3/52 Details Description
Related parts for SMBG12A-E3/52
FUSE BOARD MNT 400MA 250VAC RAD datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3.5MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR DUAL MCPWR SOT23-5 datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 44POS .12M datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST M12 datasheet.pdf
INTER STANDARD 3M LONG CABLE datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 2K OHM 14SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X32MM 05VDC datasheet.pdf