Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBG150CA-E3/5B
SMBG150CA-E3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMBG150CA-E3/5B
Brief Description
TVS DIODE 150VWM 243VC SMB
Datasheet Download
SMBG150CA-E3/5B.pdf
Availability of SMBG150CA-E3/5B
QUANTITY
SMBG150CA-E3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG150CA-E3/5B
Internal Part NumberEIS-SMBG150CA-E3/5B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)150V
Voltage - Breakdown (Min)167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.5A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AA, SMB Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AA (SMBG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG150CA-E3/5B
Related LinksSMBG150, SMBG150CA-E3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBG150CA-E3/5B Details Description
Related parts for SMBG150CA-E3/5B
CAP FILM 0.027UF 20% 250VAC RAD datasheet.pdf
IC PROGRAM 4.630V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CAP CER 100PF 10V X6S 01005 datasheet.pdf
MX150 ASSY 1.5 RCPT 2X4 CS/CPA L datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf
FB-SPACER datasheet.pdf
FUSE LK CPS T 005A NRB 23" datasheet.pdf