Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBG15CAHE3/52
SMBG15CAHE3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBG15CAHE3/52
Brief Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMB
Datasheet Download
SMBG15CAHE3/52.pdf
Availability of SMBG15CAHE3/52
QUANTITY
SMBG15CAHE3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG15CAHE3/52
Internal Part NumberEIS-SMBG15CAHE3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
Voltage - Breakdown (Min)16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)24.6A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG15CAHE3/52
Related LinksSMBG15C, SMBG15CAHE3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBG15CAHE3/52 Details Description
Related parts for SMBG15CAHE3/52
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 1GBIT 3NS 60FBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI 2-20 datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
RES 243K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf