Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBG16A-M3/52
SMBG16A-M3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBG16A-M3/52
Brief Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO-215AA
Datasheet Download
SMBG16A-M3/52.pdf
Availability of SMBG16A-M3/52
QUANTITY
SMBG16A-M3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG16A-M3/52
Internal Part NumberEIS-SMBG16A-M3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)16V
Voltage - Breakdown (Min)17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)23.1A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG16A-M3/52
Related LinksSMBG16, SMBG16A-M3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBG16A-M3/52 Details Description
Related parts for SMBG16A-M3/52
CAP ALUM 2200UF 20% 25V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 30VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 7.25MM datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 2POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
IC LED Driver Linear SPI Dimming Backlight 32-TQFP (7x7) datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 3.81MM ORG R/A datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 96MA 20 OHM TH datasheet.pdf
6P 8C 3W LEFT VERT XCHD HDR datasheet.pdf