Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBG22CA-E3/52
SMBG22CA-E3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBG22CA-E3/52
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMB
Datasheet Download
SMBG22CA-E3/52.pdf
Availability of SMBG22CA-E3/52
QUANTITY
SMBG22CA-E3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG22CA-E3/52
Internal Part NumberEIS-SMBG22CA-E3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)22V
Voltage - Breakdown (Min)24.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp35.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)16.9A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AA, SMB Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AA (SMBG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG22CA-E3/52
Related LinksSMBG22C, SMBG22CA-E3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBG22CA-E3/52 Details Description
Related parts for SMBG22CA-E3/52
FIXED IND 330NH 450MA 1.05 OHM datasheet.pdf
HSHRINK MARKER .50X1" WHT 100/RL datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 2.31A 102 MOHM datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.7A 68 MOHM TH datasheet.pdf
RND SPACER 0.028" NYLON 17.91MM datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 14PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN LINE DRAIN SET SCREW 1POS datasheet.pdf