Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBG24C-E3/52
SMBG24C-E3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBG24C-E3/52
Brief Description
TVS DIODE 24VWM 43VC SMB
Datasheet Download
SMBG24C-E3/52.pdf
Availability of SMBG24C-E3/52
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMBG24C-E3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG24C-E3/52
Internal Part NumberEIS-SMBG24C-E3/52
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
Voltage - Breakdown (Min)26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp43V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)14A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG24C-E3/52
Related LinksSMBG24, SMBG24C-E3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBG24C-E3/52 Details Description
Related parts for SMBG24C-E3/52
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC QUADRA MOD 1.5/2.5GHZ 24LFCSP datasheet.pdf
IC USB HOST/DEVICE CTRL 48-LQFP datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 250V 3A/2.5A SOP8 datasheet.pdf
RES 187 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS RK1 80A 600V datasheet.pdf
SENSOR HEAD,M18,STRAIGHT,800MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CAP CER 6200PF 50V 5% BP 1812 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 2W datasheet.pdf