Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBG26A-E3/52
SMBG26A-E3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBG26A-E3/52
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMB
Datasheet Download
SMBG26A-E3/52.pdf
Availability of SMBG26A-E3/52
QUANTITY
SMBG26A-E3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG26A-E3/52
Internal Part NumberEIS-SMBG26A-E3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
Voltage - Breakdown (Min)28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)14.3A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AA, SMB Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AA (SMBG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG26A-E3/52
Related LinksSMBG26, SMBG26A-E3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBG26A-E3/52 Details Description
Related parts for SMBG26A-E3/52
IC TRANSCVR 8BIT BI-DIR 20SOIC datasheet.pdf
JUMPER-H1505TR/A2015Y/H1505TR12" datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-SOH datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 24DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 10V X7R 0201 datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
RELAY SSR OPTOMOS DUAL NO 8-SOIC datasheet.pdf
500 TB PLU PLU W/HANDLE datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf