Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBG26AHE3/52
SMBG26AHE3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBG26AHE3/52
Brief Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMB
Datasheet Download
SMBG26AHE3/52.pdf
Availability of SMBG26AHE3/52
QUANTITY
SMBG26AHE3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG26AHE3/52
Internal Part NumberEIS-SMBG26AHE3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
Voltage - Breakdown (Min)28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)14.3A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AA, SMB Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AA (SMBG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG26AHE3/52
Related LinksSMBG26, SMBG26AHE3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBG26AHE3/52 Details Description
Related parts for SMBG26AHE3/52
RES SMD 7.69K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC DO214AB datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS386000 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 5V OUT datasheet.pdf
IC AUDIO AMP MONO 2.9W 9UTQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 221K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FINISHING WHEEL 8X2X3" 6A MED datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC OPAMP GP 40KHZ RRO 8DFN datasheet.pdf