Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBG30AHE3/5B
SMBG30AHE3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMBG30AHE3/5B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMB
Datasheet Download
SMBG30AHE3/5B.pdf
Availability of SMBG30AHE3/5B
QUANTITY
SMBG30AHE3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG30AHE3/5B
Internal Part NumberEIS-SMBG30AHE3/5B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)30V
Voltage - Breakdown (Min)33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp48.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)12.4A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AA, SMB Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AA (SMBG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG30AHE3/5B
Related LinksSMBG30, SMBG30AHE3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBG30AHE3/5B Details Description
Related parts for SMBG30AHE3/5B
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 6W D2PAK datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 80.3VC DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 866K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 285MA 1.02 OHM datasheet.pdf
STRUT CLAMP WITH SADDLE USED T datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf