Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBG30HE3/52
SMBG30HE3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBG30HE3/52
Brief Description
TVS DIODE 30VWM 53.5VC SMB
Datasheet Download
SMBG30HE3/52.pdf
Availability of SMBG30HE3/52
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMBG30HE3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG30HE3/52
Internal Part NumberEIS-SMBG30HE3/52
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)30V
Voltage - Breakdown (Min)33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)11.2A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG30HE3/52
Related LinksSMBG30, SMBG30HE3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBG30HE3/52 Details Description
Related parts for SMBG30HE3/52
FUSE GLASS 5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
INPUT MODULE DC 68MA 5VDC datasheet.pdf
RES SMD 3.65KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN TERM BLK 3POS 5MM GREEN datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 32V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7.5A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
SENSOR PRES 30PSIA 0-50MV DIP datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 8-MSOP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf