Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBG33-E3/52
SMBG33-E3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBG33-E3/52
Brief Description
TVS DIODE 33VWM 59VC SMB
Datasheet Download
SMBG33-E3/52.pdf
Availability of SMBG33-E3/52
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMBG33-E3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG33-E3/52
Internal Part NumberEIS-SMBG33-E3/52
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp59V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10.2A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG33-E3/52
Related LinksSMBG33, SMBG33-E3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBG33-E3/52 Details Description
Related parts for SMBG33-E3/52
MULTI-PAIR 4COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN POWER HEADER BP 8POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONN SMA PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 30SSOP datasheet.pdf
USB 3.0 TO DVI OR VGA ADAPTER datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
DSUB 24X7 M PCB G50 5OHM datasheet.pdf
500 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
10000UF 63V 40X40MM 85C 12000H datasheet.pdf