Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBG33A-E3/5B
SMBG33A-E3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMBG33A-E3/5B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMB
Datasheet Download
SMBG33A-E3/5B.pdf
Availability of SMBG33A-E3/5B
QUANTITY
SMBG33A-E3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG33A-E3/5B
Internal Part NumberEIS-SMBG33A-E3/5B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)11.3A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AA, SMB Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AA (SMBG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG33A-E3/5B
Related LinksSMBG33, SMBG33A-E3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBG33A-E3/5B Details Description
Related parts for SMBG33A-E3/5B
CAP CER 1000PF 1.5KV X7R 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 36POS datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SL R/A LATCH HEADER GOLD 10POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.62UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
HDR PWR 4R 8POS PF datasheet.pdf