Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBG33C-E3/52
SMBG33C-E3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBG33C-E3/52
Brief Description
TVS DIODE 33VWM 59VC SMB
Datasheet Download
SMBG33C-E3/52.pdf
Availability of SMBG33C-E3/52
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMBG33C-E3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG33C-E3/52
Internal Part NumberEIS-SMBG33C-E3/52
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp59V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10.2A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG33C-E3/52
Related LinksSMBG33, SMBG33C-E3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBG33C-E3/52 Details Description
Related parts for SMBG33C-E3/52
IC REG LDO -12V 0.1A 3HSIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 68POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
SGE1510-2-2740A-5000C datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
IE-MINIMC/TELCO-LFPT MODULE, TP- datasheet.pdf
CABLE TIE 11.4"L 30LB NATURAL datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf