Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBG36A-E3/52
SMBG36A-E3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBG36A-E3/52
Brief Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMB
Datasheet Download
SMBG36A-E3/52.pdf
Availability of SMBG36A-E3/52
QUANTITY
SMBG36A-E3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG36A-E3/52
Internal Part NumberEIS-SMBG36A-E3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
Voltage - Breakdown (Min)40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10.3A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG36A-E3/52
Related LinksSMBG36, SMBG36A-E3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBG36A-E3/52 Details Description
Related parts for SMBG36A-E3/52
JUMPER-H1500TR/A3048R/X 8" datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 145MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 22.6 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOD PWR INLET COMPACT FILTER 10A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 10% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CAP POLY 270UF 20% 10V T/H datasheet.pdf