Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBG40CA-E3/5B
SMBG40CA-E3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMBG40CA-E3/5B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMB
Datasheet Download
SMBG40CA-E3/5B.pdf
Availability of SMBG40CA-E3/5B
QUANTITY
SMBG40CA-E3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG40CA-E3/5B
Internal Part NumberEIS-SMBG40CA-E3/5B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.3A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AA, SMB Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AA (SMBG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG40CA-E3/5B
Related LinksSMBG40C, SMBG40CA-E3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBG40CA-E3/5B Details Description
Related parts for SMBG40CA-E3/5B
Connector Header 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC OPAMP/COMP/REF MICRPWR 8SOIC datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
SCR FAST SW 200V 200A TO200AB datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf