Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBG43CHE3/5B
SMBG43CHE3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMBG43CHE3/5B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 43VWM 76.7VC SMB
Datasheet Download
SMBG43CHE3/5B.pdf
Availability of SMBG43CHE3/5B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMBG43CHE3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG43CHE3/5B
Internal Part NumberEIS-SMBG43CHE3/5B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)43V
Voltage - Breakdown (Min)47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp76.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.8A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AA, SMB Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AA (SMBG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG43CHE3/5B
Related LinksSMBG43, SMBG43CHE3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBG43CHE3/5B Details Description
Related parts for SMBG43CHE3/5B
SURGE SUPP 180V BIDIR 3-SL datasheet.pdf
CONN ADAPT BNC JACK TO SMA JACK datasheet.pdf
FUSE GLASS 7A 125VAC 2AG datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 13.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN JUMPER AMC PLUG-PLUG 370MM datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.6V SNT-4A datasheet.pdf
1G DDR3L SDRAM 1.35V X8 667MHZ datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 18CIRC .325 datasheet.pdf
IC TRANS NPN 1A 80V SOT1061 datasheet.pdf