Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBG45A-E3/5B
SMBG45A-E3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMBG45A-E3/5B
Brief Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMB
Datasheet Download
SMBG45A-E3/5B.pdf
Availability of SMBG45A-E3/5B
QUANTITY
SMBG45A-E3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG45A-E3/5B
Internal Part NumberEIS-SMBG45A-E3/5B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)45V
Voltage - Breakdown (Min)50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.3A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG45A-E3/5B
Related LinksSMBG45, SMBG45A-E3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBG45A-E3/5B Details Description
Related parts for SMBG45A-E3/5B
RES SMD 33K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 20AWG MTA-156 datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 13.78"L X 9.84"W datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf