Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBG45AHE3/52
SMBG45AHE3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBG45AHE3/52
Brief Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMB
Datasheet Download
SMBG45AHE3/52.pdf
Availability of SMBG45AHE3/52
QUANTITY
SMBG45AHE3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG45AHE3/52
Internal Part NumberEIS-SMBG45AHE3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)45V
Voltage - Breakdown (Min)50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.3A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG45AHE3/52
Related LinksSMBG45, SMBG45AHE3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBG45AHE3/52 Details Description
Related parts for SMBG45AHE3/52
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONN RECEPT BOX MNT 6POS W/SOCK datasheet.pdf
RES SMD 2.4KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 30.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5.8VOUT 25W datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2540 23MM WHT datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf