Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBG48CA-E3/52
SMBG48CA-E3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBG48CA-E3/52
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMB
Datasheet Download
SMBG48CA-E3/52.pdf
Availability of SMBG48CA-E3/52
QUANTITY
SMBG48CA-E3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG48CA-E3/52
Internal Part NumberEIS-SMBG48CA-E3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)48V
Voltage - Breakdown (Min)53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.8A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AA, SMB Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AA (SMBG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG48CA-E3/52
Related LinksSMBG48C, SMBG48CA-E3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBG48CA-E3/52 Details Description
Related parts for SMBG48CA-E3/52
CAP CER 1000PF 2KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
MKR WIRE CLIP ON B/W 60 PC datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN HEADR .049" 16POS SMT TIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V DIRECTFET-MT datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 300MA 1.1 OHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
COUNTER LCD 8 CHAR ELEC DIN datasheet.pdf
MKP 1.5UF 5% 1250VDC DRAWING T4 datasheet.pdf