Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBG54AHE3/52
SMBG54AHE3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBG54AHE3/52
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMB
Datasheet Download
SMBG54AHE3/52.pdf
Availability of SMBG54AHE3/52
QUANTITY
SMBG54AHE3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG54AHE3/52
Internal Part NumberEIS-SMBG54AHE3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)54V
Voltage - Breakdown (Min)60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.9A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AA, SMB Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AA (SMBG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG54AHE3/52
Related LinksSMBG54, SMBG54AHE3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBG54AHE3/52 Details Description
Related parts for SMBG54AHE3/52
CONN HEADER .100 SINGL R/A 29POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 15 Position 0.025" (0.64mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
XFRMR CURR SENSE 10A 1:30 SMD datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 4V 10% 2812 datasheet.pdf
LED 4X4MM 563NM GRN RA SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 150W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf