Microsemi Commercial Components SMBG5925B/TR13
SMBG5925B/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMBG5925B/TR13
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 10V 2W SMBG
Datasheet Download
SMBG5925B/TR13.pdf
Availability of SMBG5925B/TR13
QUANTITY
SMBG5925B/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG5925B/TR13
Internal Part NumberEIS-SMBG5925B/TR13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)10V
Tolerance±5%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)4.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AA, SMB Gull Wing
Supplier Device PackageSMBG (DO-215AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG5925B/TR13
Related LinksSMBG592, SMBG5925B/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMBG5925B/TR13 Details Description
Related parts for SMBG5925B/TR13
RES SMD 60.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
XFRMR MODUL 1PORT POE 1:1 10/100 datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS VERT 2.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
750 TB SPR PLU WF DOWN datasheet.pdf
OSC MEMS 32.768KHZ NANODRIVE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf
26500 31C 31#20 S BY RECP WC datasheet.pdf
22UF 50V 5X11MM 105C 2000H datasheet.pdf