Microsemi Commercial Components SMBG5929C/TR13
SMBG5929C/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMBG5929C/TR13
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 15V 2W SMBG
Datasheet Download
SMBG5929C/TR13.pdf
Availability of SMBG5929C/TR13
QUANTITY
SMBG5929C/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG5929C/TR13
Internal Part NumberEIS-SMBG5929C/TR13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)15V
Tolerance±2%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)9 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 11.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AA, SMB Gull Wing
Supplier Device PackageSMBG (DO-215AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG5929C/TR13
Related LinksSMBG592, SMBG5929C/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMBG5929C/TR13 Details Description
Related parts for SMBG5929C/TR13
IC OPAMP GP 1.3MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 250MA SP-NO 6-SMD datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR ISD17240 datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
TRANSCEIVER 10/100BASE 48-TQFP datasheet.pdf
RES 619 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
ANT OMNI TRIMODE PNL RP TNC datasheet.pdf
COMPILER MPLAB XC32 FLOAT LIC datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf