Microsemi Commercial Components SMBG5956AE3/TR13
SMBG5956AE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMBG5956AE3/TR13
Brief Description
DIODE ZENER 200V 2W SMBG
Datasheet Download
SMBG5956AE3/TR13.pdf
Availability of SMBG5956AE3/TR13
QUANTITY
SMBG5956AE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG5956AE3/TR13
Internal Part NumberEIS-SMBG5956AE3/TR13
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)200V
Tolerance±10%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)1200 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 152V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG5956AE3/TR13
Related LinksSMBG5956, SMBG5956AE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMBG5956AE3/TR13 Details Description
Related parts for SMBG5956AE3/TR13
IC 1.5A POWER DIST SWITCH 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RECT BRIDGE CELL 1000V 5A RS5 datasheet.pdf
IC BUS BUFFER/LINEDRVR 3ST 5TSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 34POS datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 225MA 1.5 OHM datasheet.pdf