Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBG6.5A-E3/52
SMBG6.5A-E3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBG6.5A-E3/52
Brief Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMB
Datasheet Download
SMBG6.5A-E3/52.pdf
Availability of SMBG6.5A-E3/52
QUANTITY
SMBG6.5A-E3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG6.5A-E3/52
Internal Part NumberEIS-SMBG6.5A-E3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)6.5V
Voltage - Breakdown (Min)7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)53.6A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG6.5A-E3/52
Related LinksSMBG6.5, SMBG6.5A-E3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBG6.5A-E3/52 Details Description
Related parts for SMBG6.5A-E3/52
BATTERY PACK NICAD 12V 5000MAH datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH SIDE 30-MPSO datasheet.pdf
OSC XO 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RUBBER BOOT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 102 TYPED 12POS datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 10V 2917 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.047UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf