Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBG6.5CA-M3/5B
SMBG6.5CA-M3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMBG6.5CA-M3/5B
Brief Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO-215AA
Datasheet Download
SMBG6.5CA-M3/5B.pdf
Availability of SMBG6.5CA-M3/5B
QUANTITY
SMBG6.5CA-M3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG6.5CA-M3/5B
Internal Part NumberEIS-SMBG6.5CA-M3/5B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)6.5V
Voltage - Breakdown (Min)7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)53.6A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG6.5CA-M3/5B
Related LinksSMBG6.5, SMBG6.5CA-M3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBG6.5CA-M3/5B Details Description
Related parts for SMBG6.5CA-M3/5B
CONN EDGECARD 86POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 2SMD REV datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 40POS SMD datasheet.pdf
IC CLK MULTIPLX 2:1 4.5GHZ 16MLF datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.05W SMD datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC 4-PLEX datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
DIODE ZENER 1.25W DO214AC datasheet.pdf