Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBG75CA-E3/52
SMBG75CA-E3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBG75CA-E3/52
Brief Description
TVS DIODE 75VWM 121VC SMB
Datasheet Download
SMBG75CA-E3/52.pdf
Availability of SMBG75CA-E3/52
QUANTITY
SMBG75CA-E3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG75CA-E3/52
Internal Part NumberEIS-SMBG75CA-E3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)75V
Voltage - Breakdown (Min)83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AA, SMB Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AA (SMBG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG75CA-E3/52
Related LinksSMBG75C, SMBG75CA-E3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBG75CA-E3/52 Details Description
Related parts for SMBG75CA-E3/52
RES SMD 1.54K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
MARKER CABLE 0.50 X 0.75" datasheet.pdf
IC GATE XOR 2CH 2-INP US8 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1.5KV NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM datasheet.pdf
22UF 350V 15X30MM 85C 15000H datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 144 CLBs, 4200 Gates, 50MHz, 144-Cell, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf