Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBG75CA-E3/52
SMBG75CA-E3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBG75CA-E3/52
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 75VWM 121VC SMB
Datasheet Download
SMBG75CA-E3/52.pdf
Availability of SMBG75CA-E3/52
QUANTITY
SMBG75CA-E3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG75CA-E3/52
Internal Part NumberEIS-SMBG75CA-E3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)75V
Voltage - Breakdown (Min)83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AA, SMB Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AA (SMBG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG75CA-E3/52
Related LinksSMBG75C, SMBG75CA-E3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBG75CA-E3/52 Details Description
Related parts for SMBG75CA-E3/52
RES 196 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 31POS datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 500V X7R 1825 datasheet.pdf
RES SMD 0.18 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 3.81MM BLACK datasheet.pdf