Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBG85A-E3/52
SMBG85A-E3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBG85A-E3/52
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 85VWM 137VC SMB
Datasheet Download
SMBG85A-E3/52.pdf
Availability of SMBG85A-E3/52
QUANTITY
SMBG85A-E3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG85A-E3/52
Internal Part NumberEIS-SMBG85A-E3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)85V
Voltage - Breakdown (Min)94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.4A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AA, SMB Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AA (SMBG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG85A-E3/52
Related LinksSMBG85, SMBG85A-E3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBG85A-E3/52 Details Description
Related parts for SMBG85A-E3/52
RES 13.3 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 92KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 2.5KV X7R 1808 datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 169K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 400V RADIAL datasheet.pdf