Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBG90CA-E3/5B
SMBG90CA-E3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMBG90CA-E3/5B
Brief Description
TVS DIODE 90VWM 146VC SMB
Datasheet Download
SMBG90CA-E3/5B.pdf
Availability of SMBG90CA-E3/5B
QUANTITY
SMBG90CA-E3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG90CA-E3/5B
Internal Part NumberEIS-SMBG90CA-E3/5B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)90V
Voltage - Breakdown (Min)100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.1A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AA, SMB Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AA (SMBG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG90CA-E3/5B
Related LinksSMBG90C, SMBG90CA-E3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBG90CA-E3/5B Details Description
Related parts for SMBG90CA-E3/5B
VARISTOR 95V 250A 1210 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.2W AB 16USMD datasheet.pdf
GE S1 CASE ADAPTER datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLAN 200POS GOLD datasheet.pdf
CABLE STR MALE-R/A MALE 9POS 6' datasheet.pdf
SLA 18/180 3.2SN OG datasheet.pdf
1.0MM WTB SMT SNGL RA datasheet.pdf
350 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
CONN DIN RCPT 16POS datasheet.pdf
USB CABLE datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf