Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBG90CA-M3/5B
SMBG90CA-M3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMBG90CA-M3/5B
Brief Description
TVS DIODE 90VWM 146VC DO-215AA
Datasheet Download
SMBG90CA-M3/5B.pdf
Availability of SMBG90CA-M3/5B
QUANTITY
SMBG90CA-M3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG90CA-M3/5B
Internal Part NumberEIS-SMBG90CA-M3/5B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)90V
Voltage - Breakdown (Min)100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.1A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AA, SMB Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AA (SMBG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG90CA-M3/5B
Related LinksSMBG90C, SMBG90CA-M3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBG90CA-M3/5B Details Description
Related parts for SMBG90CA-M3/5B
TRIAC ALTERNISTOR 400V 25A TO218 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN CIR MALE 7POS R/A INLINE datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT 1-5V datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
MUX 4CH LATCH-UP PROOF 14TSSOP datasheet.pdf
FERRITE CORE PM 16UH N27 datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 460MA 1.1 OHM TH datasheet.pdf
LED PRISM TRI-LVL RED GREEN BLUE datasheet.pdf
RES 1.19K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZHV6 PG21 datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf