Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ10-E3/52
SMBJ10-E3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ10-E3/52
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 10VWM 18.8VC SMB
Datasheet Download
SMBJ10-E3/52.pdf
Availability of SMBJ10-E3/52
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMBJ10-E3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ10-E3/52
Internal Part NumberEIS-SMBJ10-E3/52
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10V
Voltage - Breakdown (Min)11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)31.9A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ10-E3/52
Related LinksSMBJ10, SMBJ10-E3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ10-E3/52 Details Description
Related parts for SMBJ10-E3/52
RES SMD 56.2KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8MSOP datasheet.pdf
TRANSISTOR RF LDMOS SOT539A datasheet.pdf
2X6 MTE SHRD PIN SR LTCH .100 datasheet.pdf
IC MCU PSOC PROGR AUTO 48SSOP datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 12POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
TRANSMITTER SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP FILM 430PF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf