Micro Commercial Components (MCC) SMBJ10A-TP
SMBJ10A-TP picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ10A-TP
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 10VWM 17VC SMB
Datasheet Download
SMBJ10A-TP.pdf
Availability of SMBJ10A-TP
QUANTITY
SMBJ10A-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ10A-TP
Internal Part NumberEIS-SMBJ10A-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppressors
Diode Handling and Mounting
Featured ProductSurface Mount TVS
PCN Design/SpecificationTVS Breakdown Voltage 15/May/2013
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10V
Voltage - Breakdown (Min)11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)35.3A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ10A-TP
Related LinksSMBJ1, SMBJ10A-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
SMBJ10A-TP Details Description
Related parts for SMBJ10A-TP
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
CAP POLYMER 120UF 20% 25V T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 4A 30 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 240V 225MA SOD123 datasheet.pdf
LED NEUTRAL WHT 4000K 82CRI 8SMD datasheet.pdf
CAP FILM 91NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.56 UF 10% 400 VDC RAD datasheet.pdf