Microsemi Commercial Components SMBJ120E3/TR13
SMBJ120E3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ120E3/TR13
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 120VWM 214VC SMBJ
Datasheet Download
SMBJ120E3/TR13.pdf
Availability of SMBJ120E3/TR13
QUANTITY
SMBJ120E3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ120E3/TR13
Internal Part NumberEIS-SMBJ120E3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)120V
Voltage - Breakdown (Min)133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp214V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.8A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMBJ (DO-214AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ120E3/TR13
Related LinksSMBJ120, SMBJ120E3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMBJ120E3/TR13 Details Description
Related parts for SMBJ120E3/TR13
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 1-1/2" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 48VIN 1A 12V HRZ 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 715K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
BOARD DAC LTC2601 datasheet.pdf
IC CLK GEN VCXO LVPECL 20QFN datasheet.pdf
TERMINAL ZDLD 2.5-2VN BL datasheet.pdf
47UF 16V 6.3X7 85C RAD datasheet.pdf