Microsemi Commercial Components SMBJ120E3/TR13
SMBJ120E3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ120E3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 120VWM 214VC SMBJ
Datasheet Download
SMBJ120E3/TR13.pdf
Availability of SMBJ120E3/TR13
QUANTITY
SMBJ120E3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ120E3/TR13
Internal Part NumberEIS-SMBJ120E3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)120V
Voltage - Breakdown (Min)133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp214V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.8A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMBJ (DO-214AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ120E3/TR13
Related LinksSMBJ120, SMBJ120E3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMBJ120E3/TR13 Details Description
Related parts for SMBJ120E3/TR13
FIXED IND 8.2MH 40MA 92.4 OHM TH datasheet.pdf
TRIAC 700V 8A TO220AB datasheet.pdf
CAP CER 56PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT I2C PROGBL SOT23-6 datasheet.pdf
IC RF PWR CNTRL AMP PA GSM 8UMAX datasheet.pdf
OSC XO 12.288MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY CIRC 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V 5% BP 1825 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 30 TYPE A 36POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf