Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ13C-E3/52
SMBJ13C-E3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ13C-E3/52
Brief Description
TVS DIODE 13VWM 23.8VC SMB
Datasheet Download
SMBJ13C-E3/52.pdf
Availability of SMBJ13C-E3/52
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMBJ13C-E3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ13C-E3/52
Internal Part NumberEIS-SMBJ13C-E3/52
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)13V
Voltage - Breakdown (Min)14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp23.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)25.2A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ13C-E3/52
Related LinksSMBJ13, SMBJ13C-E3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ13C-E3/52 Details Description
Related parts for SMBJ13C-E3/52
TVS DIODE 9VWM 15.4VC SMB datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 27K OHM 5% AXL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
OSC VCTCXO 149.875MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 30MA SOD80 datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 2.54MM datasheet.pdf
BCP-350-10 BK datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 22 OLIVE datasheet.pdf
IC FPGA 267 I/O 484FG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf