Microsemi Commercial Components SMBJ13CAE3/TR13
SMBJ13CAE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ13CAE3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMBJ
Datasheet Download
SMBJ13CAE3/TR13.pdf
Availability of SMBJ13CAE3/TR13
QUANTITY
SMBJ13CAE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ13CAE3/TR13
Internal Part NumberEIS-SMBJ13CAE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)13V
Voltage - Breakdown (Min)14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)27.9A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMBJ (DO-214AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ13CAE3/TR13
Related LinksSMBJ13C, SMBJ13CAE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMBJ13CAE3/TR13 Details Description
Related parts for SMBJ13CAE3/TR13
CABLE 15COND 22AWG SLATE 500' datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 20W datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf
CBL RIBN 6COND 0.156 MULTI 100' datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMC datasheet.pdf
RES 15.0K OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf