Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ13HE3/52
SMBJ13HE3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ13HE3/52
Brief Description
TVS DIODE 13VWM 23.8VC SMB
Datasheet Download
SMBJ13HE3/52.pdf
Availability of SMBJ13HE3/52
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMBJ13HE3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ13HE3/52
Internal Part NumberEIS-SMBJ13HE3/52
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)13V
Voltage - Breakdown (Min)14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp23.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)25.2A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ13HE3/52
Related LinksSMBJ13, SMBJ13HE3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ13HE3/52 Details Description
Related parts for SMBJ13HE3/52
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS VERT W/PEGS datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EDGECARD 120POS DIP R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC LI-ION BATT PROTECT 16-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
WH SELF-LAM VINYL 1.5X.7X1.435" datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 5CIRC .250 datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 5CIRC .375 datasheet.pdf
1800UF 25V 16X20MM 125C 4000H datasheet.pdf