Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ150A-E3/52
SMBJ150A-E3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ150A-E3/52
Brief Description
TVS DIODE 150VWM 243VC SMB
Datasheet Download
SMBJ150A-E3/52.pdf
Availability of SMBJ150A-E3/52
QUANTITY
SMBJ150A-E3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ150A-E3/52
Internal Part NumberEIS-SMBJ150A-E3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)150V
Voltage - Breakdown (Min)167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.5A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ150A-E3/52
Related LinksSMBJ150, SMBJ150A-E3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ150A-E3/52 Details Description
Related parts for SMBJ150A-E3/52
CONN HEADER .100 SINGL R/A 35POS datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 26POS 15AU datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 190MA 7.3 OHM datasheet.pdf
RES 1.93K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.003 OHM 1W 0805 WIDE datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
750 TB PLU PLU HOOK/E datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 25A 240VAC datasheet.pdf