Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ150AHE3/52
SMBJ150AHE3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ150AHE3/52
Brief Description
TVS DIODE 150VWM 243VC SMB
Datasheet Download
SMBJ150AHE3/52.pdf
Availability of SMBJ150AHE3/52
QUANTITY
SMBJ150AHE3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ150AHE3/52
Internal Part NumberEIS-SMBJ150AHE3/52
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)150V
Voltage - Breakdown (Min)167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.5A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ150AHE3/52
Related LinksSMBJ150, SMBJ150AHE3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ150AHE3/52 Details Description
Related parts for SMBJ150AHE3/52
SCREWDRIVER TORX T30 9.2" datasheet.pdf
RES 390 OHM 5% 5W MET OXIDE AXL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 680PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 312.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
508 TB SOCKET RA W/LATCH datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf